Kněz: P. Josef Lambor
P. Josef Lambor
duchovní správce
Římskokatolická farnost Mistřín
Svatováclavská ulice č. p. 648
696 04 Svatobořice-Mistřín
tel: 539 003 742, 733 741 472
V případě, že potřebujete domluvit křest dítěte, svatbu, pohřeb nebo jakoukoliv jinou záležitost, a nejsem zrovna na faře, můžete se domluvit na setkání mobilním telefonem.
Josef Lambor se narodil v r. 1955 ve Zlíně. Na kněze byl vysvěcen v r. 1981 Olomouci. Primiční mši svatou slavil v kostele sv. Václava ve Velkém Ořechově, kde byl v tu dobu duchovním správcem P. Jan Železník. Působil v Ostravě-Porubě, v Moravské Ostravě, v Postřelmově, v Přerově, v Kyjově a v Kroměříži, kde byl v r. 2011 jmenován proboštem Kolegiátní kapituly u sv. Mořice v Kroměříži.
Nejstarší historické zprávy jsou krátké, spíš hospodářského rázu. Hlavně uvádějí vlastníka obce a kraje. Tím byl nejprve klášter na Velehradě. Určitě existoval už kolem roku 1220. Stal se hospodářským i duchovním centrem jižní Moravy. Přemysl Otakar I. potvrzuje vlastnictví kláštera svou důležitou listinou ze dne 27. 11. 1228 a tu se vyskytuje poprvé i jméno vesnice MISTRIN. Velehradský klášter se staral o rozkvět svých obcí. Zakládali v nich kostely a fary, které obsazovali svými řeholníky. Tak se stalo i v Mistříně.
Původní románský kostel stál jižně od Mistřína poblíž rybníku a mlýna, tedy v místech někdejší osady. Není známo, kdy byl postaven. Vysvěcen byl asi roku 1286 a zasvěcen Nanebevzetí P. Marie jako kostel velehradský. Stál na místě zvaném Kostelíky. Obec stála o kousek dál, na trati STARÉ MISTŘÍNY. Při kostele byla postavena i fara, která sloužila také jako farní škola.
Nový Mistřín, který vznikl po 30-ti leté válce, byl přifařen do Milotic. Starý kostel ještě stál, ale v troskách. Roku 1672 byl bez střechy. Byl poškozen od uherských povstalců. Svatobořickým i mistřínským farníkům nevyhovoval prostorově ani vzdáleností. Oficiálně byl zrušen a odsvěcen 8. 7. 1626. Proto žádali v roce 1717 o povolení kostel rozbořit a materiál použít na stavbu nového kostela. Z kostela se zachovala jen stará pískovcová křtitelnice, tesaná z jednoho kusu. Opět slouží a spojuje historii s naší dobou.
Se stavbou bylo započato až v roce 1744, zcela dokončen byl v letech 1769 – 1771. Zasvěcen byl památce Navštívení P. Marie. Starý kostel byl rozbořen teprve v roce 1784, starý materiál byl použit ke zřízení kostnice na novém hřbitově. Nový kostel byl postaven v místech staré zvonice. Stavba věže byla zahájena v roce 1767, dokončena byla spolu s nově založeným hřbitovem 10. 8. 1770.
V roce 1936 se uskutečnilo dlouho připravované rozšíření kostela. Roku 1949 byly pořízeny dva nové zvony. Byla pro ně vytvořena kovová konstrukce, která byla nutná pro elektrický pohon zvonů.
V roce 1998 byl rozšířen hřbitov, vybudováno nové parkoviště pro osobní auta a nová ohraničující zeď se vstupními branami. V roce 2000 dána nová střecha a fasáda.
Je-li leden nejostřejší, bude roček nejplodnější.
Když na Alžbětu sněží, sníh dlouho poleží.